Już na początku listopada szefowie państw i rządów oraz międzynarodowi eksperci spotkają się w Glasgow na szczycie COP26. Jednak debaty o przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym to nie tylko domena polityków czy naukowców. 22 października Veolia, lider transformacji ekologicznej, zorganizowała webinar “COP 26:Tackling Climate. Change through ecological transformation”, podczas którego specjaliści oraz praktycy dyskutowali o strategiach dekarbonizacji i energii przyszłości.
Opublikowany w sierpniu raport międzynarodowego panelu ekspertów IPCC alarmuje, że jeśli ludzkość nie podejmie szybkich działań, próg wzrostu temperatury o 1,5°C w porównaniu do czasów przedprzemysłowych zostanie przekroczony do 2030 roku. Naukowcy wprost wskazują na konieczność natychmiastowych i radykalnych zmian. Aby dokonać podsumowania dotychczasowych wysiłków i zaktualizować cele, światowi przywódcy spotykają się w dniach 1-12 listopada 2021 roku w Glasgow na 26. edycji konferencji stron-sygnatariuszy Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu.
Jednak budowanie bardziej zrównoważonego świata i sprostanie wyzwaniom środowiskowym to nie tylko rola państw. Kluczowe znaczenie w całym procesie ma zaangażowanie biznesu.
Strategiom, jakie mogą przyjąć firmy w drodze do neutralności klimatycznej, poświęcony był webinar “Dekarbonizacja i przyszłość energii”. Zaproszeni przez lidera ekologicznej transformacji (lub Veolię) prelegenci, prezentujący case study z całego świata, mówili o praktycznych strategiach redukcji emisji, sposobach zmniejszania zależności od węgla na skalę przemysłową i jednoczesnego skracania czasu zwrotu z inwestycji prośrodowiskowych. Zakres tematyczny obejmował szereg wątków: od wykorzystania ciepła z procesów przemysłowych i ścieków do ogrzewania miejskiego, poprzez zastosowanie neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla biogazu, po zaspokajanie potrzeb energetycznych dużych szpitali za pomocą energii słonecznej. Dyskutujący przyjrzeli się również perspektywicznym technologiom, takim jak wychwytywanie dwutlenku węgla, sieć wodorowa i elektromobilność, które pozwolą na dalszy postęp w tym zakresie.
Wśród uczestników spotkania byli także przedstawiciele poznańskiej Veolii: Bartłomiej Pawluk, członek zarządu i dyrektor rozwoju oraz Zuzanna Lewandowska, manager ds. rozwoju. Opowiadali oni o tym, w jaki sposób, biorąc pod uwagę lokalną specyfikę, Grupa w Polsce realizuje swoje strategiczne cele: eliminację węgla z miksu paliwowego do 2030 r. i osiągnięcie neutralności klimatycznej do połowy stulecia. Mówili m.in. o wykorzystaniu paliwa odpadowego oraz odzysku ciepła z zakładów produkcyjnych. Ich wystąpienie było zilustrowane filmami o dwóch wdrożeniach. Pierwszy dotyczył wykorzystania ciepła odzyskanego z zakładu Volkswagena do zasilania lokalnych osiedli, a drugi opisywał unikatowy w skali kraju, oparty o pompy ciepła oraz kogenerację gazową system odzysku ciepła ze ścieków, który firma stworzyła w Szlachęcinie.
Veolia od lat jest zaangażowana w ekologiczną transformację. Grupa współpracuje ze swoimi klientami w celu ochrony zasobów i dekarbonizacji ich działalności. Obejmuje to: optymalizację efektywności energetycznej w budynkach i w przemyśle, przetwarzanie i odzysk odpadów czy zrównoważone zarządzanie zasobami wodnymi, w tym ponowne wykorzystanie oczyszczonych ścieków i poprawa wydajności sieci wody pitnej. Przedstawione podczas webinarium studia przypadków pozwalają zaoszczędzić w sumie 1,4 mln ton CO2e rocznie, pokazując, co jest opłacalne i co można zrobić już teraz, aby osiągnąć cel zerowej emisji netto.