24 października 2022 r. w Dąbrowie Górniczej odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa Public Goods pt. „Rynki regulowane - aspekty prawne, finansowe i konkurencyjności rynkowej. Teoria i praktyki zarządzania obszarów: energii, ciepła, wody i odpadów”, organizowana przez Akademię WSB w partnerstwie z Grupą Veolia. Celem konferencji było pokazanie wyzwań stojących przed firmami w sektorze dóbr publicznych oraz propozycji rozwiązań w obszarach prawa, finansowania i zarządzania, mających zapewnić konkurencyjność tego sektora.
W Konferencji udział wzięli eksperci działający na rynkach regulowanych, a także przedstawiciele administracji publicznej m.in. z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Urzędu Regulacji Energetyki oraz prezesi i członkowie zarządów firm energetycznych. W wystąpieniu inauguracyjnym, prof. Jerzy Buzek – Poseł do Parlamentu Europejskiego, członek Komisji ds. Badań naukowych, Przemysłu i Energii, zaznaczył, że w dobie dzisiejszego kryzysu energetycznego, spowodowanego brakiem odpowiednich działań związanych z dywersyfikacją miksu energetycznego należy myśleć o konkurencyjności, która powinna wzmacniać jedność Unii Europejskiej. Prof. Buzek wskazał, że obecny kryzys energetyczny nie jest wyłącznie spowodowany wojną w Ukrainie. Tu podkreślił, że praprzyczyną kryzysu był m.in. brak konkurencyjności na rynku, niewystarczająca dywersyfikacja źródeł i przesyłu przede wszystkim gazu.
W dyskusji dotyczącej „Regulacji rynku, na przykładzie rynku energii”, dr hab. Krzysztof Zamasz, dyrektor handlowy i członek zarządu Grupy Veolia w Polsce, powiedział: „To jest moment, w którym powinniśmy otwarcie mówić prawdę i podjąć próbę zredefiniowania modelu regulacji. Strategia Veolii zakłada odejście od wykorzystywania węgla do 2030 r., a następnie osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Z powodu rosnących cen surowców i materiałów konstrukcyjnych oraz trudności z ich pozyskaniem, proces transformacji może spowolnić, ale na pewno się nie zatrzyma. To są zobowiązania wobec naszych klientów, czyli ponad 100 miast w Polsce. My jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby cena dostarczanego przez Veolię ciepła była optymalna, ale ona musi też uwzględniać nasze potrzeby transformacji i inwestycji. Jeżeli tego nie będzie, to nie będziemy w stanie się transformować”.
Dr inż. Tomasz Surma, dyrektor ds. regulacji i relacji publicznych w Veolia Energia Polska dodał: „Mechanizmy wsparcia to interwencja na rynku energii, która ma wypromować określone działania uczestników rynku. Mechanizmy wsparcia powinny być dostosowane do rynku. Ten jednak bardzo dynamicznie zmienił się w ostatnim czasie. Ocena funkcjonowania i dostosowanie do rynku tych mechanizmów powinna odbywać się w sposób ciągły. Tak do tej pory się nie dzieje. Wystarczy spojrzeć na system zielonych certyfikatów, który został wdrożony i zostawiony przez kilka lat bez zmian. Brak interwencji w przeszłości spowodował nadpodaż i spadek cen certyfikatów do poziomów 20-40 zł. To w konsekwencji pogrążyło branżę OZE, zwłaszcza inicjatywy lokalne producentów biomasy. Potem zaś nietrafiona interwencja spowodowała gwałtowny wzrost cen zielonych certyfikatów. System aukcyjny dla OZE, doprowadził do rozwoju głównie energetyki wiatrowej i źródeł PV, niewielkiej liczby instalacji biogazu, nie rozwinął natomiast produkcji energii ze źródeł stabilnych, np. ze źródeł biomasowych. Dzisiaj niezbędna jest korekta tego mechanizmu, aby pobudzić produkcję biomasy lokalnej oraz budowę źródeł wykorzystujących te zasoby”.
W dyskusji dotyczącej obecnych regulacji na rynku uczestniczyli również: dr hab. Marzena Czarnecka, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Piotr Zawistowski, Prezes Zarządu Towarowej Giełdy Energii, dr Paweł Pikus, Dyrektor Departamentu Elektroenergetyki i Gazu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz Monika Gawlik, Dyrektor Departamentu Rynków Energii Elektrycznej i Ciepła w Urzędzie Regulacji Energetyki, która podkreślała, że pomimo licznie pojawiających się nowych regulacji dot. rynku energetycznego w Polsce, nie powodują one zmian fundamentalnej roli regulatora, którą jest równoważnie interesów przedsiębiorstw energetycznych oraz odbiorców energii.
Kolejny panel był poświęcony „Konkurencyjności na rynkach regulowanych”, wzięli w nim udział: dr Anna Budzanowska, Członek Rady Zarządzającej Euro Science, prof. Tomasz Siemiątkowski Partner z Kancelarii Głuchowski Siemiątkowski Zwara, prof. Zdzisław Gawlik, Prezes Zarządu MPO Warszawa, dr Jarosław Bogacz, Członek Zarządu Polenergia, Adam Romanowski z Kancelarii Romanowski i Wspólnicy oraz Jacek Szymczak, Prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Jacek Szymczak zwrócił uwagę na pozytywne aspekty współpracy z samorządami gospodarczymi podczas tworzenia nowych regulacji. Podkreślił także znaczenie wykorzystania frakcji resztkowych dla polskiej gospodarki oraz dalszego rozwoju sektora ciepłowniczego w kraju wskazując, że w kontekście obecnej sytuacji warto doprowadzić do sytuacji, w którym ciepło z odpadów równoznaczne jest z ciepłem odpadowym, ponieważ pozwoli na uruchomienie dodatkowych środków z UE.
Konferencja otworzyła cykl wydarzeń naukowych poświęconych zagadnieniom związanym z sektorami regulowanymi i współpracy z samorządami. Kolejne wydarzenia odbędą się w nowym roku i dotyczyć będą współpracy z samorządami, polityki regionalnej oraz rozwoju smart city, a także aspektów handlowych i produktowych w sektorach regulowanych.
Wydarzenie zostało objęte patronatem wicemarszałek Senatu RP, Gabrieli Morawskiej-Staneckiej, Górnośląskiej-Zagłębiowskiej Metropolii, Pracodawców RP, RIG w Katowicach, Stowarzyszenia na rzecz Gospodarki Energetycznej Polski, Śląskiego Związku Pracodawców Lewiatan oraz kancelarii prawnej Romanowski & Wspólnicy.
Kolejna konferencja z cyklu pt. „Rynki regulowane – aspekty prawne, finansowe i konkurencyjności rynkowej. Gospodarka obiegu zamkniętego na rynkach regulowanych w sektorze energii, wody i gospodarki komunalnej”, planowana jest na przełom lutego i marca 2023 r. Szczegółowe informacje będą dostępne na oficjalnej stronie internetowej Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej https://wsb.edu.pl/rynki-regulowane-aspekty-prawne-finansowe-i-konkurencyjnosci-rynkowej-24-10-2022-r .
Akademia WSB (do 15 kwietnia 2018 r. Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej) jest akademicką uczelnią wyższą, która posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego oraz stopnia doktora w 4 dyscyplinach naukowych: nauki o zarządzaniu i jakości, pedagogika, nauki o bezpieczeństwie oraz inżynieria lądowa i transport. Kształci w 5 lokalizacjach (w siedzibie w Dąbrowie Górniczej oraz w Wydziałach Zamiejscowych w Cieszynie, Żywcu, Olkuszu i Krakowie) na 22 kierunkach studiów I-go i II-go stopnia, jednolitych studiach magisterskich, prowadzi studia dualne, realizuje studia Executive MBA oraz Master of Business Administration (partner kierunku: EY Academy of Business), jest liderem w kształceniu podyplomowym (oferta ponad 100 kierunków studiów podyplomowych), prowadzi szkołę doktorską, studia doktoranckie oraz seminaria doktorskie.