W trakcie tegorocznego Polskiego Kongresu Klimatycznego, Veolia term otrzymała nagrodę w konkursie „Lider Transformacji Energetycznej”! Jury przyznało wyróżnienie za projekt „Dekarbonizacja aktywów Grupy Veolia term – budowanie optymalnego miksu paliwowego”.
Grupa Veolia term, należąca do Grupy Veolia w Polsce, działa w blisko 60 polskich małych i średnich miastach, dostarczając ich mieszkańcom ciepło i ciepłą wodę. W ramach transformacji energetycznej – aktualnie największego wyzwania dla polskiego ciepłownictwa – w zakładach spółek Grupy wdrażane są rozwiązania optymalne dla danej lokalizacji . Od 2019 roku realizowane są projekty obejmujące dekarbonizację zakładów oraz inwestycje, których celem jest zmniejszenie emisji CO2 związanej z produkcją energii.
W ostatnich latach – w ramach realizacji strategii dekarbonizacji – zakończyły się inwestycje w ciepłowniach i elektrociepłowniach w Szczytnie, Chrzanowie, Leżajsku, Bolechowie, Kraśniku, Międzyrzecu Podlaskim, Świeciu, Przasnyszu, Tarnowskich Górach, Porębie, Lidzbarku Warmińskim, Wrześni, Krotoszynie. W 2025 roku ruszają kolejne projekty dekarbonizacyjne w Chrzanowie, Świeciu i Wrześni (kolejny etap).
Polski Kongres Klimatyczny to największe w Polsce wydarzenie biznesowe obejmujący tematykę inwestycji wpływających na osiąganie celów klimatycznych. 25-26 marca 2025 roku w 26 panelach dyskusyjnych uczestniczyło niemal 150 ekspertów z Polski i zagranicy, a wśród nich przedstawiciele Grupy Veolia w Polsce. Nasi eksperci podzielili się z uczestnikami swoimi doświadczeniami z obszaru zielonej transformacji gospodarki.
Tomasz Surma, dyrektor ds. regulacji i relacji publicznych w Veolia Energia Polska, podczas Forum Nowej Energetyki był uczestnikiem panelu „Scenariusze rozwoju systemu energetycznego w perspektywie średnio i długookresowej – jak zmieni się polski system energetyczny zgodnie z założeniami krajowych i europejskich polityk Electricity Market Design”
Magdalena Ruszniak , dyrektor ds. technicznych i członek zarządu Veolia term, wystąpiła w sesji plenarnej „Multi-level governance. Współpraca i współzależność interesariuszy zielonej transformacji” oraz wzięła udział w panelu: „Rozwiązania dekarbonizacyjne w ciepłownictwie. Co po węglu?”.
Z kolei w ramach Forum Zrównoważonych Inwestycji Publicznych wiedzą i doświadczeniami podzieliła się Edyta Żabczynska.
Edyta Żabczynska, dyrektor ds. rozwoju, członek zarządu Veolia term, wystąpiła podczas sesji „Kluczowe regulacje dla zrównoważonego rozwoju a potrzeby inwestycyjne w miastach z perspektywy mieszkańca, ubóstwo energetyczne i transportowe” oraz „Energetyka i samorządy – rozwiązania szyte na miarę”.
AMBICJĄ VEOLII jest stać się wzorcową firmą w zakresie transformacji ekologicznej. Zatrudniając prawie 218 000 pracowników na pięciu kontynentach, Grupa projektuje i wdraża użyteczne, praktyczne rozwiązania w zakresie zarządzania wodą, odpadami i energią, które pomagają radykalnie zmienić świat. Poprzez swoje trzy uzupełniające się działania, Veolia przyczynia się do rozwoju dostępu do zasobów naturalnych, ich ochrony i odnawiania. W 2023 r. grupa Veolia zapewniała wodę pitną dla 113 milionów ludzi, obsłużyła 103 milionów osób w zakresie usług kanalizacyjnych, wyprodukowała 42 TWh energii i przetworzyła 63 miliony ton odpadów. Veolia Environnement (Paris Euronext: VIE) osiągnęła skonsolidowany przychód w wysokości 45,3 mld euro w 2023 roku. www.veolia.com
VEOLIA POLSKA od ponad 25 lat jest niezawodnym partnerem przemysłu i polskich miast, znajdujących się w procesie ekologicznej transformacji. Opierając się na wiedzy i międzynarodowym doświadczeniu, oferuje innowacyjne usługi środowiskowe i rozwiązania bazujące na wyzwalaniu synergii i maksymalizacji korzyści wynikających z wdrażania idei gospodarki cyrkularnej. Działając w trzech sektorach – energii, wody i odpadów, zajmuje się m.in. produkcją oraz dostarczaniem ciepła, realizacją usług ciepłowniczych dla ok. 3 mln klientów, obrotem oraz sprzedażą energii, a także przesyłem oraz oczyszczaniem wody. Stale inwestując w rozbudowę i modernizację swojej infrastruktury, rozwija również nowoczesne usługi związane m.in. z poprawą efektywności energetycznej oraz Total Waste Management przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju całego kraju. Veolia w Polsce zatrudnia ponad 4,6 tys. pracowników, których misją jest "Odnawianie zasobów świata". Prowadzi działalność w 123 miejscowościach, w 58 miastach zarządza sieciami ciepłowniczymi. Działa poprzez spółki operacyjne: Veolia Energia Polska (holding), Veolia Energia Warszawa, Veolia Energia Łódź, Veolia Energia Poznań, Veolia term, Veolia Energy Contracting Poland, Veolia Industry Polska, Veolia EKOZEC, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach oraz ich spółki zależne. www.veolia.pl