Poznań może być pierwszym z dużych polskich miast, w którym sieć ciepłownicza będzie zasilana ze złóż geotermalnych, czyli czystego i stabilnego źródła energii odnawialnej. Aby tak się stało, potrzebne są badania sejsmiczne, które sprawdzą potencjał wykorzystania energii geotermalnej w stolicy Wielkopolski. Badania rozpoczną się już 11 marca. Wyniki prac geologów dostarczą szczegółowej wiedzy na temat dalszego rozwoju projektu poznańskiej geotermii zainicjowanego w 2023 r. przez firmy Innargi i Veolia Energia Poznań we współpracy z Miastem Poznań.
Badania sejsmiczne są kolejnym ważnym krokiem w planowaniu naszego geotermalnego projektu w stolicy Wielkopolski. Dadzą nam one więcej szczegółowej wiedzy o strukturze geologicznej ziemi pod powierzchnią miasta. Dowiemy się także więcej o złożach gorącej wody, którą będziemy chcieli wykorzystać. Pozwoli nam to również lepiej zaplanować cały projekt. Źródła wody geotermalnej wesprą Veolię, odpowiedzialną za ogrzewanie miejskie, w dostarczeniu lokalnego, stabilnego i czystego ciepła dla mieszkańców Poznania.
Samir Abboud, dyrektor generalny w Innargi
Naszym strategicznym celem jest dekarbonizacja poznańskiego systemu ciepłowniczego do 2030 r., czyli odejście od wykorzystania węgla do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Jednym z projektów, który ma nam w tym pomóc, jest zastosowanie w ciepłownictwie złóż geotermalnych we współpracy z naszym partnerem - firmą Innargi. Ciepło pochodzące z wnętrza ziemi, które jest odnawialnym źródłem energii, ma szansę stać się częścią naszego zielonego miksu energetycznego. Jest to zgodne z naszą wizją przyszłości ciepłownictwa, która idzie w parze z ekologiczną przyszłością miasta i ciągłą poprawą stanu środowiska oraz jakości powietrza
Jakub Patalas, prezes Veolii Energii Poznań
Jak wyglądają badania sejsmiczne?

Lokalne, stabilne ciepło dla gospodarstw domowych
– System ciepłowniczy nowoczesnych aglomeracji opiera się o odnawialne źródła energii, takie jak geotermia, ciepło pochodzące z odpadów, jak i z innych procesów przemysłowych, w których energia cieplna jest produktem ubocznym. W Poznaniu od 2016 roku wyprodukowana w Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów energia cieplna zasila miejską sieć ciepłowniczą. Energia ta, kwalifikowana jako OZE, stanowi 8% rocznego zapotrzebowania na ciepło systemowe miasta. Kolejnym ważnym krokiem w budowaniu miksu energetycznego, przyczyniającego się do sukcesywnej redukcji emisji CO2 do atmosfery, jest zaangażowanie Miasta w analizę potencjału wód geotermalnych. Jeżeli wstępne założenia się potwierdzą, to w najbliższych latach Poznań ma szansę, aby w okresie letnim 100% energii cieplnej w miejskim systemie pochodziło z odnawialnych źródeł. Byłby to kolejny krok w stronę czystego powietrza dla poznanianek i poznaniaków.
Katarzyna Kruszka-Pytlik, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania
Szczegółowe informacje o badań realizowanych przez Innargii w Poznaniu: Więcej informacji na stronie: www.geotermiawdrodze.pl